The international service of Czech Radio 
30-10-2020, 15:46 UTC
[07.01.2018 8:43 UTC] Martina Bílá
Poslanci projednají daňový balíček, zvyšuje daňové slevy na děti

Poslanci by dnes měli rozjednat vládní daňový balíček, který například zvyšuje daňové slevy na děti. Posoudí návrh sněmovní vyšetřovací komise ke sporné reorganizaci policie na prodloužení lhůty pro její práci z konce října na konec letošního roku. Nynější schůze dolní komory začne odpoledne. Je plánovaná na tři týdny.

Exportéři v Praze proberou o nové trhy i nedostatek pracovníků

O tom, zda je Evropská unie zárukou stability pro český export, kde je prostor pro další expanzi, zda bude pro zajištění růstu dostatek pracovních sil nebo o tom, na co se mají exportéři připravit po ukončení devizových intervencí ČNB. O těchto tématech se bude mimo jiné hovořit na Setkání lídrů českého exportu v Rudolfově galerii Pražského hradu. Setkají se zde ředitelé tuzemských strojírenských firem. Kromě nich přijali pozvání například místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar nebo generální ředitel pojišťovny EGAP Jan Procházka.

Ministr kultury přijal dalajlamu, mluvili o potřebě soucitu

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se v Praze setkal s tibetským duchovním vůdcem, 14. dalajlamou. Setkání v sídle ministerstva kultury na Maltézském náměstí se zúčastnili také další zástupci lidovců. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již dříve označil schůzku za soukromou iniciativu členů svého kabinetu. Dalajlama přijel do Prahy na konferenci Forum 2000, zčásti věnované také odkazu Václava Havla.

Soud potvrdil zrušení rozsudku v korupční kauze kolem Ratha

Pražský vrchní soud v neveřejném jednání zrušil rozsudek v korupční kauze kolem bývalého hejtmana Davida Ratha. Kauza se vrací ke Krajskému soudu v Praze k novému projednání. ČTK to řekl mluvčí soudu Jan Fořt. Podle něj ještě nebylo vyhotoveno písemné usnesení o zrušení rozsudku. Zatím se kvůli tomu nemůže vyjádřit k důvodům, proč soudci o vrácení kauzy rozhodli. Krajský soud uznal loni v červenci Ratha vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení a propadnutí 20 milionů korun z Rathova majetku. V souvislosti s manipulováním zakázek v regionu údajně Rath převzal 16 milionů korun.

Počty státních zaměstnanců trvale rostou již několik let

Počet státních zaměstnanců se od roku 2012 zvýšil zhruba o 23.000 na letošních 437.000. V příštím roce by se přitom měl jejich počet zvýšit o dalších 7600. Náklady na jejich odměňování od roku 2012 stouply o 16,6 miliardy na letošních 149 miliard korun. Příští rok by přitom měly výdaje státního rozpočtu na platy dále stoupnout na 162 miliard korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí.

ÚSTR představí portál pro cizince o československé historii

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) představí dnes večer v Divadle Perštýn ojedinělou vzdělávací platformu, která ukazuje zahraničním uživatelům a uživatelkám, jaké byly československé poválečné dějiny. Web Socialism Realised má měsíc po spuštění už 18.000 uživatelů. Nabízí dobové filmové klipy, fotografie, oficiální dokumenty i střípky osobních příběhů ve formě dopisů. ČTK o tom informovala Darja Čablová z tiskového oddělení ústavu. Portál vytvořili didaktici z ÚSTR na základě zkušeností se studenty i učiteli na evropských a amerických školách. Zájem o využití portálu projevilo podle Čablové už několik zahraničních univerzit.

Festival spisovatelů uzavře vystoupení Jihoafričana Coetzeeho

Vystoupením nositele Nobelovy ceny za literaturu, jihoafrického spisovatele Johna Maxwella Coetzeeho, dnes v Praze skončí 26. ročník Festivalu spisovatelů. Setkání se uskuteční od 19:00 v Anežském klášteře. Letošním tématem festivalu, který již dříve v Česku představil také další nobelisty, je Zločin a trest.

Začíná knižní veletrh ve Frankfurtu, ČR na něm připomene Havla

Ve Frankfurtu nad Mohanem začíná 68. knižní veletrh, který se letos zaměří i na výzvy moderních technologií. Na knihy, ale také na virtuální realitu nebo umělou inteligenci by měl podle pořadatelů přilákat téměř 300.000 návštěvníků. Česká expozice představí téměř dvě desítky vystavovatelů. Jejím hlavním tématem je osobnost dramatika, disidenta a prezidenta Václava Havla, který by v říjnu oslavil 80. narozeniny. Z Čechů v rámci kulturního programu vystoupí kněz Tomáš Halík, diplomat Michael Žantovský nebo spisovatel Karel Hvížďala.

Počasí

Převážně zataženo, místy mrholení nebo déšť. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia.